АО: Надал, по голема борба, славеше против Зверев

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се пласираше во осминафиналето на Австралија опен по победата против Германецот Александар Зверев во пет сета.

Во крајно интересен натпревар, кој на крајот траеше четири часа и пет минути, Надал стигна до триумфот со пресврт од 4-6,6-3,6-7,6-3,6-2, откако имаше негатива од 1-2 по првите три сета.

И покрај тоа што во тај-брејк го загуби третиот сет Надал не се предаваше па комплетно доминираше во последните два сета, за пласман во осминафиналето каде ќе игра со подобриот од мечот меѓу Гаел Монфилс и Филип Колшрајбер кој се игра во овие моменти. Монфилс води со 2-0 во сетови, 6-3,7-6, и е пред пласман во осминафиналето.

Се вчитува...