Аријана Фонтана „златна“ на кратките лизначки спринтови

Италијанката Аријана Фонтана го освои златниот медал во спринтовите на 500 метри лизгање во женска конкуренција. 27-годишната лизгачка заврши со време од 42.56 секунди беше побрза од Холаѓанката Јара Ван Керкоф и Канаѓанката Ким Бутин која заврши трета.

Фонтана стигна до златото откако во претходните ЗОИ во Сочи мораше да се задоволи со сребрен медал во истата дисциплина.

Светската рекордерка, Британката Елис Кристи потфрли во финалето откако се изгуби контрола за време на трката.

Се вчитува...