Арсенал со многу мака го мина Престон

Арсенал им се приклучи на фаворитите кои обезбедија пласман во четвртото коло од ФА Купот на Англија, откако „топчиите“ многу потешко од очекувањата триумфираа на гостувањето против Престон (1-2). Арсен Венгер се реши за експеримент со кој го остави речиси целиот прв тим надвор од составот, па така на клупата се најдоа повратникот Дени Велбек и уште неколку фудбалери од младинскиот погон на лондонскиот клуб.

Престон играше максимално ангажирано од самиот почеток, па веќе во шестата минута поведе преку Робинсон. Домаќините беа многу близу и до втор гол, но Монреал интервенираше пред самата гол-линија откако топлата веќе го мина голманот Оспина. Работите се променија во второто полувреме, откако Рамзи упати силен удар од работ на шеснаесетникот и израмни на 1-1 по неполни две минути игра. „Топчиите“ притиснаа, а офанзивата им вроди со плод во 89. минута, кога Жиру одлично се снајде и постигна уште еден значаен гол за својот клуб, продолжувајќи ја извонредната јануарска серија.

Callum Robinson Goal HD – Preston North End 1-0… by Sport-L

Aaron Ramsey Goal HD – Preston North End 1-1… by Donato-

Olivier Giroud Goal HD – Preston 1-2 Arsenal 07… by gashieliesaa