Австралијката Мекион го урна светскиот рекорд на 200 метри грбно

Австралијската пливачка Кајли Мекионн постави нов светски рекорд на 200 метри грбно на митинг во Сиднеј. Австралијката од 200 метри грбно ја помина со време од 2:03.14 минути, надминувајќи го резултатот на Реган Смит постигнат на Светското првенство 2019 година во Гвангжу за 21 стотинка.

21-годишната Австралијка е трикратна олимписка шампионка од Токио, каде славеше во трките на 100 и 200 грбно, како и во штафетата 4 х 100 мешано.

Комплетната доминација на 200 грбно Мекион ја потврди минатата година кога на шампионатот во Будимпешта стигна до титулата светски шампион.

 

Се вчитува...