БК Чаир лидер по третото коло во Првата боксерска лига

Екипата на БК Чаир наоѓа на првото место по натпреварите од третото коло во Првата боксерска лига. Изминатиов викенд мечевите се одржаа во салата „Боро Чурлевски“ во Битола каде присустуваа над 1.500 гледачи.

Сезонава за првпат настапи и екипата на БК 10-60 од Скопје кои неодамна добија финансиска помош од Општина Ѓорче Петров за развој и афирмација на боксот со што се зголеми бројот на учесниците во натпреварите.

Резултати, 3 .коло – Прва лига

Сениори

56 кг Бајрам Мурати (Чаир) – Оран Шакировски (Пелистер 2007 ) 0-2

69 кг Антонио Чонески (Пелистер 2007) – Стефан Бисков (10 60) 1-2

91 кг Никифор Стојановски (Универзалци) – Дарко Зиморкоски (Нокаут) 2-0

Јуниори

52 кг Едисон Мемедов (Пелистер 2007 ) – Адријан Џемаили (Чаир) 0-2 (прекин Р3)

69 кг Рамон Казимов (Пелситер 2007) – Алми Рочи (Синди ) 3-0

69 кг Александар Ристоски (Шкендија Но Лимит)– Ферит Хоџа (А.Огненовски) 1-2

Кадети

57 кг Мартин Алексовски (Ас) – Ертан Али (Тернипе) 2-0

60 кг Илхан Озмен (Универзалци) – Милан Петковски (Шкендија Но Лимит) 2-0

63 кг Филип Момировски (А.Огненовски) – Ерѓун Бајрамовски (Ас) 0-3

63 кг Џемаил Јашар (Тернипе) – Лазар Здјелар (Ј. Мијалков) 0-3

63 кг Ќемал Фетаи – Шкендија Но Лимит) – Суад Куртиши ( Шкендија Бокс) 3-0

70 кг Шпетим Ајредини ( Чаир) – Харис Ѓурѓевиќ ( Универзалци) 2-0 ( Дискв.)

Деца

59 кг Самир Исмаиловски (Пелистер 2007) – Сафет Мало (Тернипе) 0-2

72 кг Мухамед Муареми (Шкендија Бокс) – Амин Фетаи (Шкендија Но Лимит) 1-2

ТАБЕЛА

1. Чаир Скопје 34

2. Пелистер 2007 Битола 31

3. Алексо Огненовски Охрид 24

4. Универзалци Скопје 22

5. Шкендија Но Лимит Тетово 21

6. Шкупи Скопје 17

7. Баргала Штип 12

8. Пинк Пантер Тим Штип 8

9. Борец Велес 6

10. Бк 10 – 60 Скопје 4

11. Нокаут Скопје 2

12. Синди Струга 2

13. Куманово 84 -1

Се вчитува...