Број на медали по вториот ден: Германците најуспешни, Норвешка со 8 одликувања

Нема значајно поместување на табелата на најдобрите земји, според освоените медали, по вториот ден на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

Најмногу медали имаат Норвежаните, дури осум за два дена, но од тоа само едно злато. Па токму поради тоа најуспешна нација досега е Германија со четири одликувања, од кои три златни и едно бронзено.

Вчера до првото злато на Игрите стигнаа и САД, Франција и Австрија…

Се вчитува...