Чилеанецот Џари со пресврт го победи Циципас за полуфинале во Рим

Чилеанскиот тенисер Николас Џари се пласираше во полуфиналето на Мастерсот во Рим откако со пресврт го победи осмиот светски тенисер Гркот Стефанос Циципас со 6-3, 5-7 и 4-6.

Џари, кој е на 24. место на АТП листата, до победата дојде по два часа и 42 минути игра.

Чилеанецот сега во полуфиналето ќе игра против Американецот Томи Пол, кој претходно го победи деветтиот светски тенисер, Полјакот Хуберт Хуркач со 7-5, 3-6 и 6-3.

Се вчитува...