Чудото на дофат: Македонија на два сета до Европско првенство!

Одбојкарската репрезентација на Македонија сама решава за својата судбина и се наоѓа на двета сета од пласман на Европското првенство. Се наредија „коцките“ на другите натпревари, Шведска го доби Азербејџан со 3-0, а потоа и Летонија го совлада Израел со 3-1.

Со триумф на Македонија од 3-0 против Унгарија, нашите одбојкари ќе обезбедат пласман на Европското првенство во Германија, влегувајќи меѓу петте најдобро второпласирани селекции во седумте квалификациски групи.  Првиот сет им припадна на македонските одбојкари го освоија со 25-21.

Се вчитува...