Детали за драмата на Кинтана: Докторите 45 минути го оживувале!

На ракометните шокови и страшните вести им нема крај. Последниот застрашувачки настан пристигна од Португалија, поточно од тренингот на Порто во понеделникот, кога голманот на Алфредо Квинтана (32), играч на репрезентацијата на Португалија, добил срцев удар и паднал на земја.

Оваа драма траела 45 минути од моментот на првичниот колапс до моментот кога бил приклучен на апарат во болницата С.Joоао. Несреќниот Квинтана покажал знаци на живот за кој се борел во индуцирана кома.

Лекарите сè уште не сакаат да прогнозираат за неговата состојба, па велат дека за првичните информации треба да поминат најмалку 24 часа. Она од што досега најмногу стравуваат сите, е можно оштетување на мозокот, бидејќи долготрајниот срцев застој може да предизвика трајни последници.

„Господ нека му помогне“, беше еден од коментарите на докторот на Порто.

Квинтана, кој е роден во Хавана, дојде во Порто во 2010 година и дебитираше во националниот тим во 2014 година со 67 настапи.

Се вчитува...