Џио Струмица се закити со трофејот во одбојкарскиот Куп на Македонија

Одбојкарите на Џио Струмица го освоија првиот овосезонски трофеј, триумфирајќи во финалето од Купот на Македонија над Универзитет Тетово со 3-0 во сетови.

Струмичани го искористија фактот дека играа на домашен терен, доминираа на теренот од почеток до крај и заслужено се закитија со трофејот. Џио Струмица го доби првиот сет со 25-18, а најголема битка се водеше во вториот дел од мечот, во кој тетовци пропуштија шанса за израмнување, па струмичани триумфираа со 27-25. Отпорот на противникот веќе беше скршен, па во третиот сет Џио Струмица утински триумфираше со 25-17, за печат на освоениот пехар.

За потсетување, трофејот во Купот на Македонија во женска конкуренција заврши во рацете на одбојкарките на Работнички, кои во финалето славеа над Наковски волеј со 3-1 во сетови.

Се вчитува...