Евгениј Поп Ацев ја освои маратонската Ултра серија на ФИНА

Со третото место на маратонот Капри-Неапол, Евгениј Поп Ацев го осигура успехот во Ултрасвим серијата на ФИНА за 2019 година. По шесте трки, тој има најдобар биланс во конкурнеција на 26 плвачи.

Поп-Ацев во континуите имаше добире резултати на сите натпреварувања и со пласман на подиумот на најстарото вакво натпреварување заслужено си ја обезбеди титулата.

За Поп-Ацев ова е трет ваков успех во кариерата, претходно титулите во маратонската серија на ФИНА ги освојуваше во 2015 и во 2017 година.

 

 

Се вчитува...