Европски куп во традиционално карате викендов во Скопје

Викендов во СЦ Борис Трајковски (мала сала) во организација на МТКФ ќе се одржи официјалниот ЕТКФ Европски куп во традиционално карате за јуниори, кадети и деца во сите поединечни и екипни натпреварувачки дисциплини.

Европскиот куп се организира по повод три јубилеја и тоа: 50 години постоење на Карате клубот Работнички (1969-2019), прв и најуспешен карате клуб во Македонија од каде излегле многу врвни каратисти повеќекратни европски и светски шампиони како: Дејан Недев, Аљоша Недев, Мирче Опелоски, Јорго Огненовски, Назим Куртовиќ, Кристијан Кајчевски, Матеј Ангеловски, Јадранка Недева, Лијза Гашева но и многу други. Исто така овој настан се организира и во чест на основоположникот на традиционалното карате и основач на КК Работнички, проф. Венцислав Недев кој оваа година го прослави 70. роденден, човекот кој е најзаслужен за постигнатите врвни резултати на нашите каратисти, кој повеќе од 50 години е активен како спортист, спортски работник, тренер и селектор на македонската репрезентација во традиционално карате.

Овој настан го посветуваме и на д-р Владимир Јорга, претседател на Европската традиционална карате федерација кој оваа година ќе го прослави 80. роденден, жива светска карате легенда, основоположник на карате спортот во бивша Југославија и прв претседател на Карате сојузот на Југославија во далечната 1970 година.

Натпреварите на ЕК ќе се одржат во сабота и недела, а свеченото отварање е закажано за утре од 18 часот.

Се вчитува...