Финалистка од Вимблдон суспендирана поради допинг

Јуниорската финалистка на Вимблдон, Никола Бартункова е суспендирана поради допинг. 18-годишната Чешка тенисерка нема да може да се натпреварува бидејќи била позитивна на триметазидин.

Таа супстанца била пронајдена во нејзината крв при тестирање во Трнава и Марибор, во февруари и март. Да потсетиме, оваа дрога е пронајдена и кај Русинката Камила Валијева 2021 година, натпреварувачка во уметничко лизгање, но и кај 23 кинески пливачки.

Бартункова лани играше во јуниорското финале на Вимблдон, каде беше поразена од Клерви Нгуну. Таа стигна и до полуфиналето на Ролан Гарос во сингл и до финалето во двојки.

Таа доби забрана за натпреварување во очекување на сослушувањето пред Агенцијата за интегритет на тенис. Инаку, таа се наоѓа на 282. место на ВТА листата.

Се вчитува...