Групната фаза го менува впечатокот: Италија втор фаворит за титулата, падна довербата во Англија и Хрватска

Првата фаза помина без поголеми изненадувања, сите најголеми фаворити поминаа во осминафиналето, но впечатокот за нивните крајни дострели се нешто поразлични од пред почетокот на турнирот.

Повторно се променија квотите за шампион. Она што и понатаму останува непроменето е дека Франција е прв фаворит за титулата, а по прескокнатата „група на смртта“ со Германија и Португалија, квотата дека „Триколорите“ ќе ја обединат светската со европската титула падна од седум, на пет.

Се промени и нешто друго. Англија пред почеток на турнирот важеше за втор фаворит со квота седум, но по неубедливите изданија во особено лесната група падна довербата во екипата на Герет Саутгејт. Од друга страна пак, воодушеви Италија, која со квота седум го зазема второто место на листата фаворити за континенталната круна.

Сите квоти за ЕУРО – ОВДЕ

На квота 10 е веќе гужва во обложувалницата Mozzart. Англија, Белгија и Германија. Само чекор над со квота 12 се Шпанија, Холандија и Португалија и тука се завршува кругот на сериозни кандидати за титулата. Со тоа што и Данците воодушевија, а како што се во долниот, значајно послабиот дел од костурот, квотата да го повторат успехот од 1992 година е и не така невозможни 25. Пред почеток на турнирот беа на 40. Тогаш Хрватите беа на квота 45, а сега се на 65.

Да ја скратиме приказната, тука се и квотите за осминафиналните натпревари и за најдобар стрелец. Па да видиме, кој на вас ви остави најголем впечаток? И кој ќе биде шампион?

Квоти за шампион на Европа:
5,00 – Франција
7,00 –
Италија
10,0 –
Англија
10,0 –
Белгија
10,0 –
Германија
12,0 –
Шпанија
12,0 –
Холандија
12,0 –
Португалија
25,0 –
Данска
50,0 –
Шведска
65,0 –
Хрватска
80,0 –
Велс
80,0 –
Чешка
100 –
Украина
100 –
Швајцарија
150 –
Австрија

ЕУРО 2020, осминафинале:

Сабота:
18.00: (4,30) Велс (3,35) Данска (1,92)
21.00
: (1,55) Италија (3,80) Австрија (7,00)

Недела:
18.00: (1,77) Холандија (3,60) Чешка (4,80)
21.00
: (2,55) Белгија (3,20) Португалија (2,85)

Понеделник:
18.00: (5,10) Хрватска (3,50) Шпанија (1,75)
21.00: (1,55) Франција (3,90) Швајцарија (6,75)

Вторник:
18.00: (2,65) Англија (3,10) Германија (2,80)
21.00: 
(2,50) Шведска (3,05) Украина (3,05)

Квоти за најдобар стрелец на ЕУРО:
1,75 – Кристијано Роналдо (5 голови)
6,00 – Ромелу Лукаку (3)
13,0 – Карим Бензема (2)
17,0 – Чиро Имобиле (2), Мемфис Депај (2), Жоржињо Вајналдум (3)
25,0 – Патрик Шик (3)
35,0 – Килијан Мбапе (0), Антоан Гризман (1)
40,0 – Хери Кејн (0), Рахим Стерлинг (2), Каи Хаверц (2)
50,0 – Алваро Мората (1)
65,0 – Диого Жота (1), Лоренце Инсиње (1)
100 – Серж Гнабри (0)

 

Се вчитува...