Хрватскиот фудбалски сојуз се пошегува со ПСЖ и Сити (ФОТО)

Хрватскиот фудбалски сојуз (ХНС) на свој начин се радуваше на победата на Реал Мадрид во финалето во Лигата на шампионите, а притоа упати порака до ПСЖ и Манчестер Сити.

Добро е познато дека во последните 10 години барем еден хрватски фубдалер го подига трофејот во Лигата на шампионите, а на офицјалниот профил на „Твитер“ на оригинален начин ги „пецнаа“ двата гиганти.

„Извинување до ПСЖ и Манчестер Сити, но едноставно не можеме да си помогнеме“, стои во постот. На него фотографија со раскрница на која на едниот знак стои: „Купи Хрват и освои ја ЛШ“ и на другиот „Потроши милијард без трофеј во ЛШ“, и на него автомобил како оди кон ова второво.

ПСЖ и Манчестер Сити во последните години имаат многу пари, но и натаму не купуваат фудбалер од Хрватска, што очигледно е „рецептот“ за освојување на трофејот. Во минатите 10 години овој трофеј го подигнаа Манџукиќ, Ковачиќ, Модриќ, Перишиќ, Ракитиќ и Ловрен.

Се вчитува...