Илиовски и Ѓорѓиев обезбедија најмалку бронза на Светското првенство во кик-бокс (ФОТО)

Македонските репрезентативци во кик бокс, Бобан Илиовски и Димитар Ѓорѓиев обезбедија најмалку бронзени медали на Светското првенство во Мау Таи кое се одржува во Канкун, Мексико.

Илиовски успешно мина две рунда натпревари победувајќи ги Бразилецот Џонсон Медеирош, како и Канаѓанецот Свон Тарнер, по што го очекува полуфиналната битка во обид за влез во финалето и можност да стигне до златниот медал. Во полуфиналето Илиовски ќе се соочи со домашниот кик-боксер Мигел Падиља Роблес.

Обезбедена бронза има и Димитар Ѓорѓиев во категоријата до 86 килограми. Во полуфиналето Ѓорѓиев ќе се бори против Бугаринот Даниел Илиев.

Се вчитува...