Кадетите загубија од Турција, следува битка за опстанок

Кошаркарската кадетска репрезентација на Македонија го забележа и третиот пораз на Европското првенство „А“ дивизија во Скопје. Надежите беа поразени од селекцијата на Турција (82-74).

Со овој пораз кадетите ќе се борат за опстанок во „елитата“.

Кадетите имаа добар старт на средбата и водство од 7-0, но Турците вратија со неверојатна серија од 19-2, и така дојде до водство, кое го држеше се до крајот на мечот. На полувреме беше 43.25. На крајот од средбата дојде и до опуштање на турската селекција, со што Македонија искористи да го ублажи поразот.

Македонија го чека поразениот од дуелот Литванија – Данска, во првиот меч за опстанок.

Се вчитува...