Легендарната Кејт Кембел објави крај на кариерата

Една од најдобрите австралиски пливачки на сите времиња, Кејт Кембел, објави дека ја завршува кариерата откако не успеа да се пласира на Олимписките игри во Париз.

Кембел изјави дека „време е официјално да се збогува со сонот за кој сонувала како деветгодишно дете“, објави Би-Би-Си.

Минатата недела на државните квалификации во Бризбејн, 32-годишната Кембел не успеа да се квалификува на своите петти Игри. Таа се обидуваше да влезе во тимот на 50 и 100 метри слободно.

Кембел е освојувачка на осум олимписки медали, од кои четири златни, а во текот на кариерата седум пати го соборуваше светскиот рекорд и е една од најпознатите спортистки во Австралија.

Се вчитува...