Македонецот Миловановиќ, дел од „дрим-тимот“ на ЕП за кадети

Марко Миловановиќ играше извонредно во текот на целиот шампионат во Сараево, па македонскиот репрезентативец апсолутно заслужено беше избран и за дел од дрим-тимот на Европското првенство за кошаркари до 16 години.

Македонија се пласираше на третата позиција и обезбеди влез во елитата, а Миловановиќ беше меѓу најзаслужните и за синоќешниот триумф над Чешка, потврдувајќи го местото меѓу петмината играчи кои го одбележаа овој шампионат.

Покрај Миловановиќ, дел од дрим-тимот на овој шампионат се и Русинот Павел Савков, кој беше избран и за МВП на првенството, потоа Александр Евсеев од Русија, Алем Хусеиновиќ од БиХ и Ондреј Ханзлик од Чешка.

Се вчитува...