Македонија во третиот шешир пред ждребот за квалификации за ЕП 2020

Женската ракометна репрезентација на Македонија од третиот шешир ќе го очекува извлекувањето на групите за квалификациите за ЕП 2020, што ќе се одржи на 4 април во Копенхаген.

ЕХФ денеска го обелодени изгледот на шеширите, а нашите ракометарки за противник нема да можат да ја добијат Австрија, Белорусија, Словачка, Турција, Украина или Италија.

Почетокот на овие квалификации е закажан за месец септемви, а пласман на ЕП 2020 ќе обезбедат двете најдобри репрезентации од секоја група.

ШЕШИР 1: Франција, Холандија, Русија, Шведска, Романија, Црна Гора, Германија.

ШЕШИР 2: Србија, Чешка, Унгарија, Шпанија, Словенија, Полска, Хрватска

ШЕШИР 3: МАКЕДОНИЈА, Австрија, Белорусија, Словачка, Турција, Украина, Италија.

ШЕШИР 4: Швајцарија, Исланд, Португалија, Литванија, Ф. Острови, Косово, победник од претквалификациите.

Претходно, Македонија во месец јуни ја очекува бараж-двомечот со Словенија за пласман на СП 2019.

Се вчитува...