Младинците ги стартуваа подготовките за ЕП Б-дивизија

Нема време за одмор за нашите најдобри млади кошаркари, играчи родени 2003 година и помлади. Пред се затоа што, го одреди поширокиот список на кандидати, селекторот на машката младинска репрезентација, Никола Василев, кој ги собра на едно место, во салата на СРЦ „Кале“, каде и официјално стартуваа подготовките за она што следува во наредниот период. Учество на Европското Првенство, од дивизијата „Б“, кое во периодот од 7. до 16.јули ќе се одигра во Скопје.

Согласно со плановите на стручниот штаб, во кој освен селекторот Никола Василев се уште и Нино Чачиќ и Миодраг Тодоровиќ, како асистенти, и Тони Богдановски, кој ќе се грижи за физичката подготовка на оваа наша селекција, во изминатите два дена кандидатите за место на Европското првенство ги минаа задолжителните лекарски прегледи.

И во наредните денови ќе почнат со воведниот дел од подготовките преку кои стручниот тим ќе се определи за најдобрите 12. кошаркари кои ќе ја претставуваат нашата земја на шампионатот кој ќе го организира нашата федерација.

СПИСОК НА ПОВИКАНИ КОШАРКАРИ

Амар Хот – Феникс 2010

Марин Петков – Феникс 2010

Андреј Митревски – Феникс 2010

Карло Блажевски – МЗТ Скопје Уни Банка

Филип Пандев – МЗТ Скопје Уни Банка

Виктор Стојковски – МЗТ Скопје Уни Банка

Димитар Иванов – Навико Академија ФМП

Никола Василевски – Навико Академија ФМП

Лука Димитриевски – Куманово 2009

Милош Јовановиќ – Куманово 2009

Андреј Шошкиќ – Работнички

Петар Бошалески – Работнички

Филип Наков – Водно Санс

Никола Бојчев – Еуро Никел 2005

Тома Стојаноски – Гостивар

Христијан Настовски – Чаир 2030

Ненад Јовановиќ – Росето Баскет, Италија

Резарт Мемед – Сигал Приштина, Косово

Теодор Симиќ – Борац Бања Лука, БиХ

Се вчитува...