Младиот Темов заврши како полуфиналист на турнир во Прокупље

Младиот македонски тенисер Андреј Темов стигна до полуфиналето на турнирот за тенисери до 12 години што се играше во Прокупље, Србија. Тој на Прокупље Опен 2024 постигна три убедливи победи, а потоа беше поразен во победникот на турнирот во неизвесен меч.

Младиот македонски тенисер во првото коло го победи Матија Радивојевиќ од Србија со 2-0 во сетови (6-2 6-1), а во следната рунда беше поуспешен од Романецот Циука Стојанов со 2-0 во сетови (63 62), следен на листата победни беше Ѓура Котур од Србија 2-0 (6-1 6-1), додека Георг Абушенко од Русија беше подобар од Темов со 2-0 (6-3 7-5).

Инаку, Андреј Темов во месец март триумфираше на турнир во Анталија.

Се вчитува...