Некогаш херој сега предавник – Херасименија доби 12 години казна затвор во Белорусија

Александра Херасименија, сопственичка на три олимписки медали и поранешна светска шампионка во пливање, е осудена во отсуство на 12 години затвор во Белорусија за „создавање екстремистичка група“, соопшти организацијата за човекови права „Вијасна“.

Олимписката вицешампионка од Лондон во 2012 година на 50 и 100 слободно и сопственичката на бронзениот медал од Рио на 50 слободно, судот во Минск ја прогласи за виновна.

Поранешната пливачка, која се повлече од спортот во 2019 година и живее во егзил, исто така е прогласена за „повикување на санкции против Белорусија“ и „ширење лажни информации за настани“ во земјата во 2020 година.

Таа година, за време на протестите поради реизборот на Александар Лукашенко за претседател, кој е на власт од 1994 година, Херасименија потпиша отворено писмо, заедно со другите белоруски спортисти, во кое повикува на „слободни избори“.

Во меѓувреме, таа го создаде Здружението на белоруска спортска солидарност (БССФ), организација која обезбедува финансиска и правна помош на белоруските спортисти кои се цел на властите. Белоруските власти ја препознаа како „екстремистичка формација“.

Во април 2021 година, таа го даде на аукција нејзиниот златен медал освоен на Светското првенство во Шангај во 2011 година на 100 слободно за 13.500 евра за да собере средства за да им помогне на спортистите кои се противат на режимот на Лукашенко.

Се вчитува...