Пепе: Само на еден играч не можев да кажам ниту збор, многу се плашев од него…

Португалскиот репрезентативец Пепе, во Реал Мадрид пристигна во 2007 година од Порто за 30 милиони евра, а потоа стана незаменлив член на првиот тим на кралскиот клуб. По пристигнувањето тој имаше проблеми со прилагодување во Мадрид, но потоа успеа да ги добие епитите како нов Фабио Канаваро, играч кој беше вистински „бетон“ во одбраната.

Контроверзниот Пепе, овој пат го предизвика вниманието на медиумите, откривајќи кој бил неговиот најголем страв во Шпанија.

„Помина долго време и сега можам да ви го откријам ова. Канаваро воопшто не зборуваше, тој само тренираше и тренираше. Одевме во Австрија и тој седеше пред мене. Го видов како чита списание… Ја собрав својата храброст и со низок тон реков: Канаваро, Канаваро, дали може да го добијам списанието? Тој ме погледна и рече: Канаваро? Јас се викам Фабио. Тој се сврте и не знаев што друго да кажам. Тоа беа неколку секунди, можеби една минута и се чинеше како цела вечност, но после се сврте и тој ми го даде списанието. Но, некако влеа страв во мене од прв момент, и никогаш не можев на него било што да му кажам и да бев нервозен”, изјави Португалецот.

Пепе зборуваше и за катастрофалната состојба во Реал Мадрид по неговото пристигнување, кажувајќи за јавноста дека тогаш не се знаело кој играч што игра.

„Мојот прв натпревар беше против Атлетико. Дојдов од тактички организиран клуб, каде се играше пресинг. Видов хаос во Мадрид. Во 30-тата минута го замолив Фабио да ме покрие, а тој ми рече дека во овој клуб такво нешто нема! Има 50 метри простор зад мене и како да играм еден на еден? Успеав брзо да се изборам во почетниот состав , но кој и да играше за Реал Мадрид во сезоната 2007/2008 со Бернд Шустер (Ван Нистелрој, Робен, Снајдер, Раул, Игуаин) знае дека публиката мораше да се слуша и дека победата од 2: 0 не беше доволна. Требаше да постигнуваме четири, пет, шест гола на натпревар “, откри Пепе.

Португалецот за Реал одигра 334 натпревари, постигна 15 гола и ги освои сите можни трофеи.

Се вчитува...