Петра Влхова светска шампионка во велеслалом

Словачката скијачка Петра Влхова ја освои светската титула во велеслалом во Оре, Шведска. Таа стигна до првата позиција во време од 2:01,97 минути и беше за 14 стотинки побза од Викторија Ребензбург од Германија. Бронзениот медал и припадна на Американката Микаела Шифрин.

Вчхова претходно имаше две сребра од светските првенства, едно од пред неколку дена во Ара во комбинација и пред две години во екипно натпреварување во Сент Мориц.

Се вчитува...