Почина еден од најпознатите австралиски тенисери

Брајан Тоби, некогашниот претседател на Меѓународната тениска федерација и Тенис Австралија, почина во понеделникот на 93-годишна возраст, соопшти ИТФ.

Легендарниот функционер со години важеше за еден од најважните личност во „белиот спорт“, и неговиот придонес во тенисот е голем.

„Брајан секогаш ќе го паметам како претседател кој успеал да го пресели Австралија опен од Кујонг во Мелбург Парк 1988 година и постави сцени за мени и за претседателите кои го наследија да го зголемиме овој турнир, за да станеме рамноправен партнер со нашите колеги на Грен слем турнирите“, изјави поранешниот претседател на Тенис Австралија, Џеф Полард.

Се вчитува...