Поранешниот светски шампион Роб Каман почина на 63 годишна возраст

Поранешниот светски шампион во кик-бокс, Роб Каман почина на 63-годишна возрст. Во професионалната кариера имаше 112 борби во кои оствари 97 победи и 12 порази, а еден меч заврши без победник.

Дел од животот го помина и во затвор каде заврши по вооружан грабеж на банка во Анјдховен, две години откако постана светски шампион. По спортската кариера се префрли на глума и беше дел од три филмови во кои главната улога му припадна на Жан-Клод ван Дам – Легионер, Најголем ризик и Дабл тим.

Се вчитува...