Прво злато за Американците на Олимписките игри

Пливачот Чејс Келиш им го донесе првиот златен медал на САД на Олимписките игри во Токио.

Келиш доминантно стигна до олимпиското злато на 400 метри мешано со време од 4:09.42 минути.

Сребрениот медал го освои неговиот сонародник Џеј Литерланд со време од 4:10.28, а трет беше Брендон Смит од Австралија.

Се вчитува...