Првото куп-финале, вечно дерби, полни трибини и триумф на Вардар (видео)

Академија Пандев синоќа се закити со трофејот, а денеска се одбележува „роденденот“ – 26 години од одржувањето на првото финале од фудбалскиот Куп на Македонија.

На 23 мај 1993 година на „Градски“ во Скопје силите ги одмерија вечните ривали Вардар и Пелистер. Тоа беа поинакви времиња, стадионот беше исполнет до последното место, a во фантастична атмосфера на крајот на победата се радуваа фудбалерите на Вардар, со минимален триумф од 1-0.

Погледнете го голот што во самиот финиш го постигна Жанко Савов, за еуфорија на скопската публика и прв куп-трофеј во витрините на Вадар.

 

фото: fkvardar.mk

 

Се вчитува...