Рафаел Надал ќе игра на Вимблдон

Додека Рафаел Надал сите го туркаат во пензија и од турнир во турнир предвидуваат дека ќе му биде последен, тој не се согласува. Иако многумина очекуваат во следните две недели да ја заврши кариерата на Ролан Гарос, турнирот на кој рекордни 14 пати ја освои титулата тој не ја прифаќа оваа судбина.

Вимблдон го објави списокот со апликации, а на него е и името на кралот на земјата кој двапати триумфираше на трева – еднаш во финалето против Роџер Федерер, рекордерот на овој турнир со осум титули, а вториот пат против Томаш Бердих.

Секако, тоа што Надал е на списокот за регистрација не е гаранција дека ќе игра и дека овогодинешниот Ролан Гарос нема да му биде проштално место, но е гаранција дека сепак се надева дека во неговиот тенис се уште има врвен квалитет. Вимблдон е за повеќе од еден месец, можни се и двете сценарија, но сепак е охрабрувачки што Рафа сака да ја продолжи кариерата.

Се вчитува...