РАСПРЕДЕЛБА НА МЕДАЛИ – ЧЕТВРТИ ДЕН: Македонија меѓу најуспешните, Јапонија останува на врвот

По 21 години и пет поминати олимписки циклуси конечно Македонија се најде на листата на медалисти на едни игри. Таеквондистот Дејан Георгиевски го освои сребрениот медал во категоријата до 80 килограми.

Македонија во моментов е на делба на 39 позиција на табелата и тоа со земји како што се Данска, Романија, Бугарија, Индија… имаат далеку поголеми услови за успех.

На врвот Јапонците втор ден остануваат најдобри со 10 освоени златни медали, пред САД и Кина кои имаат по еден помалку.

Се вчитува...