Рубљов го шокираше Алкараз во неговиот Мадрид

Двократниот шампион во низа на АТП мастерс 1000 турнирот во Мадрид, Карлос Алкараз доживеаја елеиминација откако денеска во четвртфиналето беше шокиран од Русинот Андреј Рубљов со 2-1, по сетови 4-6, 6-3 и 6-2.

Натпреварот почна добро за Шпанецот, освојувајќи го првиот сет со 6-4. Сепак, следеше голем пад во неговата игра што на најдобар можен начин го искористи Русинот за целосен пресврт и конечен триумф од 2-1.

Во полуфиналето Рубљов за противник ќе го има подобриот од дуелот меѓу Тејлор Фриц од САД и Франциско Черундоло од Аргентина.

Се вчитува...