Савевски го објави списокот за ноемврискиот собир на женската репрезентација

Селекторот на женската ракометна репрезентација на Македонија, Љубомир Савевски го објави списокот на ракометарки за ноемврискиот собир. На списокот ја нема капитенката Елена Ѓорѓиевска која заработи повреда на минатиот собир и поради која беше подложена на оперативен зафат.

Во репрезентацијата се враќа Јована Саздовска која поради повреда не настапи на мечевите со Црна Гора.

Првиот собир е закажан за 22. ноември (понеделник), а во склоп на подготовките Македонија ќе одигра два пријателски меча против Србија во Нова Пазова на 27. и 29. ноември. Македонија ќе чека информации и од ИХФ дали некоја од репрезентациите учеснички на Светското првенство ќе го откаже својот настап, па Македонија да влезе како замена на ракометниот мундијал.

Се вчитува...