Серафимова: Сакаме да ја израдуваме јавноста, како и мажите со триумфот над Данска

Македонската женска ракометна репрезентација денеска против Исланд ги почнува квалификациите за место во баражот за пласман на Светското првенство во Шпанија.

Голманката Матеја Серафимова верува дека и девојките може да ја израдуваат македонската јавност со победи каков што беше и оној на машката репрезентација против Данска. Желбата е секако со три победи да се заврши турнирот во Скопје.

„Играме на домашен терен и сигурно посакуваме три победи, иако ќе ни недостасува поддршката од публиката. Но, подготвени сме да дадеме се од себе. Желбата е да ја израдуваме нашата јавност онака како и машката репрезентација со победата над Данска. Иако минавме само четири дена подготовки, максимално мотивирани и подготвени пристапуваме на натпреварите. Со сите три селекции имаме шанси да дојдеме до победа. Имаме искуство со Исланд, секако најголем е акцентот на денешниот натпревар на кој со победа се добива дополнителен импулс за следните дуели“ – вели Серафимова.

Трите натпревари, против Исланд, со Литванија и со Грција се играат во СЦ „Борис Трајковски“ со почеток од 17 часот. Денеска стартуваме со Исланд.

Се вчитува...