Шкупи со убедлив триумф над „пандевци“ го дополни шампионското славје на Чаир, Струга ТЛ и Шкендија ремизираа во Струга (ВИДЕО)

Новиот македонски шампион, екипата на Шкупи со убедлива победа од 3-0 против Академија Пандев пред своите навивачи на Чаир ја заокружи шампионската сезона за себе.

Во последното коло кое не решаваше апсолутно ништо околу распределбата на местата за Европа и опстанокот во лигата, чаирчани не дозволија без победа денеска да го заокружат славјето на Чаир.

Во второто полувреме, со голот на Абази во 68. минута беа поставени конечните 3-0.

Струга ТЛ и Шкендија ремизираа (1-1) со два гола во судиското продолжение. Најпрво стружани поведоа со 1-0 со голот на Дарко Илиески во 93. минута од средбата, а Шкендија израмни преку Флорент Рамадани во 95. минута.

На останатите дуели, кои исто така се без резултатско значење, Скопје победи со 4-1 против Брегалница. Двата погодоци ги постигна Филип Јаневски во 10. и во 41. минута, а погоди и Десниќ во 43. минута.

Во второто полувреме Леонид Игнатов во 51. минута зголеми на 4-0, а почесниот гол за Брегалница го постигна Ацковски во 80. минута.

Тиквеш во Кавадарци со пресврт дојде до победа над Македонија ЃП од 2-1. Победничкиот гол за кавадарчани го постигна Николај Христов во 91. минута од натпреварот.

Најубедливата победа од 1-5 на гостински терен против Борец ја запиша Ренова, а Работнички триумфираше со 2-1 против Пелистер.

ПРВА ЛИГА – 33. КОЛО

Скопје: ШКУПИ – АК. ПАНДЕВ 3-0

Трапановски 41′, 45’+1, Абази 68′

Струга: СТРУГА ТЛ – ШКЕНДИЈА 1-1

Илиески 90’+3 – Рамадани 90’+5

Скопје: СКОПЈЕ – БРЕГАЛНИЦА 4-1

Јаневски 10′, 41′, Десниќ 43′, Игнатов 51′ – Ацковски 80′

Велес: БОРЕЦ – РЕНОВА 1-5

Ибрахимовиќ 35′ – Абдула 15′, Кахримановиќ 28′, Селмани 45′, Шефити 53′, Јусуфи 60′

Кавадарци: ТИКВЕШ – МАКЕДОНИЈА ЃП 2-1

Љамчевски 51′(п), Христов 90’+1 – Купер 20′

Скопје: РАБОТНИЧКИ – ПЕЛИСТЕР 2-1

Тодоровски 53′, Станковски 62′ – Ричков 83′

Се вчитува...