СП пливање: Петровски со најдобро лично време на 200 метри мешано

Давор Петровски го постигна најдобриот личен резултат на 200 метри мешано пливајќи во квалификациите за оваа дисциплина на Светското пливачко првенство во Гвангжу. Тој постигна резултат 2.10.74 минути со кој беше второпласиран во првата од шесте квалификациски групи, а вкупно го зазеде 45-то место меѓу 51. пливач кои ги комплетираа квалификациите.

Петровски имаше за 12.95 секунди послаб резултат од најдобриот квалификациската сесија, Унгарецот Ласло Чех кој имаше време од 1.57.79 минути. Светскиот рекорд во оваа дисциплина му припаѓа на Рајан Лохте и изнесува 1.54.00 минути, постигнат е во Шангај уште во 2011 година.

 

 

 

Се вчитува...