Табела на медали на ЗОИ 2018: Германците и натаму неприкосновени – 15 медали, 9 златни!

Германија и натаму е најдобрата нација на Зимските олимписки игри кои се одржуваат во Пјонгчанг, и по шесттиот ден на најголемиот спортски настан оваа година.

Германците по шест дена натпреварување имаат 15 медали од кои 9 златни, што ги сместува на врвот од табелата на медалистите, пред Норвешка која и натаму е со најголеми број одликувања но со 6 златни. На третото место е Голандија со 12 медали (5 златни), пред САД и Канада.

ТАБЕЛА НА МЕДАЛИ ПО ШЕСТТИОТ ДЕН НА ЗОИ 2018…

Се вчитува...