Табела на медали: Норвежаните сега најуспешни, пред Германија и Канада

Олимписката селекција на Норвешка сега е најуспешна на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг по бројот на освоени медали.

Норвежаните ги минаа Германците кои долго беа на врвот на табелата на медалистите. Норвешка е прва со вкупно 28 одликувања, од кои 11 златни, а веднаш зад нив се сега Германците со 20 медали од кои 10 златни. Понатаму следат Канада која се проби на третата позиција, Холандија и САД.

ТАБЕЛА НА МЕДАЛИ НА ЗОИ 2018 ВО ПЈОНГЧАНГ…

Се вчитува...