Трагична приказна: Двојна олимписка шампионка мора да престане да боксува, во спротивно ќе ослепи

Двојната олимписка шампинка, британската боксерка Никола Адамс се откажува од кариерата. Ако продолжи да боксува ќе биде во опасност комплетно да го загуби видот. 37-годишната Адамс стана првата олимписка шампионка кога во 2012 на Игрите во Лондон го освои златниот медал. Четири години подоцна во Рио повотрно дојде до златото и стана првата спортистка во Британија што успеала да одбрани олимписки златен медал.

„Ме советуваа дека било каков следен контакт или удар во окото многу веројатно ќе има неповратно оштетување и трајна загуба на видот. Ми беше огромна чест што можев да ја претставувам нашата држава, да освојам две олимписки златни медали, а потоа и WBO појасот, што беше остварување на сонот“ – напиша Адамс во обраќањето до јавноста.

Во 2017 година, Никола Адамс стана прфесионалка и ја освои WBO титулата, ја одбрани во септември годинава. Пред да ги добие лошите вести, планираше да се натпреварува и на Олимписките Игри во Токио следната година.

 

 

Се вчитува...