Убедлив пораз на фудбалерките на контролата со Црна Гора

Женската фудбалска репрезентација на Македонија загуби со убедливи 5-0 на контролниот натпревар против репрезентацијата на Црна Гора кој се играше во Подгорица. Црногорките уште во првите 15 минути ги решија сите дилеми околу победникот поведувајќи со 3-0. До крајот Црногорките дадоа уште два гола за конечни 5-0.

За овој контролен натпревар селекторот Кирил Изов сметаше на следните фудбалерки:

Голмани: Панчурова Викторија (Тиверија), Лекоска Магдалена (Љуботен);

Одбрана: Даниела Велеска (Деспина Прилеп), Јулија Живиќ (Љуботен), Ане Бошеска (Тиверија), Гегова Драгана (Скопје 2014), Катерина Милеска (Деспина-Прилеп), Јошевска Христина (Каменица Саса), Јасмина Јовановска (Речица).

Среден ред: Наташа Андонова (Леванте, Шпанија), Шемсовиќ Елма (Борец), Александра Ристовска (Тиверија), Хава Мустафа (Шкендија), Александра Марковска (Скопје 2014), Елена Петровска (Скопје 2014), Сара Хусеин (СЦ Истатов);

Напад: Ангела Стојковска (Деспина Прилеп), Афродита Салихи (Шкендија), Улза Максути (Асс Јунајтед), Ели Јаковска (Локомотив-Стара Загора), Кристина Петрушевска (СЦ Истатов), Теодора Димоска (Тиверија);

Се вчитува...