Убедлив пораз на јуниорите на старот на Европското првенство во Португалија

Јуниорската кошаркарска репрезентација на Македонија забележа убедлив пораз на отварањето на Европското пренство во „Б“ дивизија кое се одржува во Португалија. Од избраниците на Апостоски-Лечиќ подобри беа Британците кои славеа со 68-84.

По грчот на отварањето на натпреварот и негативата од десет разлика (5-15) во првата четвртина, Македонија успеа да го најде ритамот и да ја превземе контролата на натпреварот со што успеа и да поведе со 26-25 во втората четвртина, но „црвено-жолтите“ сепак не успеаја да го задржат иницијативата до самиот крај на првото полувреме.

Серијата од 8-0 ја врати предноста во рацете на Велика Британија, а откако Британците ја задржаа позитивата на полувремето (27-34) одиграа одлично во второто полувреме во кое го полнеа кошот на Македонија, од минута во минута ја зголемуваа предноста па на крајот се радуваа на убедлив триумф кој за нив е втор во групната фаза.

Со 22 поени и 9 скокови Луканоски беше лидер на Македонија, додека него го следеа Шошкиќ со 12 и Јаничиќ со 11 поени. Најрасположен во таборот на Велика Британија беше Дејвис со 19 поени и 7 скокови.