Вардар со победа над Бутел се „загреа“ за дербито

Фото: РК Вардар

Вардар го совлада тимот на Бутел со 24-21, и со победа ја почна новата сезона  во домашното првенство, во кое ќе се обиде после една година пауза да ја врати шампионската титула.

„Црвено-црните“ и немаа тешка задача во дуелот против Бутел, иако првиот дел можеше да има сосема друг тек, со оглед дека го добија „само“ со +2 (8-10).

Во вториот дел, сепак, Вардарци одиграа далеку подобро, па имаа водство и од седум гола разлика. На крајот се опуштија, па дозволија противникот да се доближи, и на крајот триумф со плус три.

Најефикасен беше Срдановиќ со осум голови. Јефтиќ кај Бутел постигна шест гола.

Се вчитува...