Василев го објави списокот на кошаркари за ЕП до 20 години

Машката младинска репрезентација ќе земе учество на Европското првенство за кошаркари „Под 20“ години кое ќе се одржи во периодот од 15. јули до 24. јули во Тбилиси. А селекторот на оваа наша национална селекција, Никола Василев, го одреди и поширокиот список на кандидати за настап на овој шампионат во Грузија.

На првиот тренинг, кој ќе се одржи на 10. јуни, во големата сала на СРЦ „Кале“ во Скопје треба да се појават вкупно 19. кошаркари.

СПИСОК НА ПОВИКАНИ КОШАРКАРИ

1.Лука Савиќевиќ – Eastern Michigan – САД

2.Марко Миловановиќ – Juvi Cremona – Италија

3.Андреј Андоноски – МЗТ Скопје Уни Банка

4.Андреј Митревски – Феникс 2010

5.Павел Данаиловски – Работнички

6.Амар Хот – Феникс 2010

7.Гоце Петрушевски – San Severo – Италија

8.Марин Петков – Феникс 2010

9.Никола Младеновски – GC Zurich – Швајцарија

10.Мухамед Тачи – Чаир 2030

11.Богдан Мирковски – Nardo – Италија

12.Тодор Златев – Еуро Никел 2005

13.Филип Наков – Водно Санс

14.Кристијан Столески – ГКК Охрид

15.Димитар Иванов – МЗТ Скопје Аеродром

16.Никола Василевски – МЗТ Скопје Аеродром

17.Хусеин Бајрам – Вардар

18.Резарт Мемед – Aurora Basket Jesi – Италија

19.Матеј Перица – Poissy Basket – Франција

Се вчитува...