Во одбраната на Украина загина јуниорски европски шампион во бокс

Јуниорскиот европски шампион во бокс и бронзен од Младинските олимписки игри во Буенос Аирес 2018 година, Максим Галинчев бранејќи ја својата татковина од руската агресија.

Тој го освои златото на Европското првенство за јуниори во 2017 и 2018 година, а потоа се натпреваруваше и на Младинскиот олимписки игри во Буенос Аирес каде освои бронза.

„Максим Галиничев загина во одбрана на Украина во Луганската област“, објави владиниот портпарол Антон Герашенко.

Младиот човек бил волонтер и откако бил ранет двапати се враќал на фронтот, а кариерата ја оставил на страна и минатата година се вклучил во одбраната на татковината. Неговите пријатели се збогуваат со него преку социјалните мрежи, а без татко остана и неговата тригодишна ќерка.

Се вчитува...