Волкановски царува во УФЦ – одбрана на тронот и 19. победа по ред

Австралиецот со македонско потекло, Александар Волкановски, продолжува со извонредни настапи во УФЦ, откако славеше во пресметката со Брајан Ортега, за одбрана на шампионскиот појас во перо-категорија.

Ортега се покажа како незгоден ривал, издржувајќи ги сите пет рунди во октагонот против шампионот Волканоски. На крајот, судиите сепак едногласно го прогласија борецот со македонско потекло за победник, за продолжување на триумфалната низа на Волканоски што сега изнесува дури 19 победи.

За Австралиецот со македонски корени ова беше втора успешна одбрана на шампионскиот појас во перо-категорија.

Се вчитува...