Закањи ги скрши хрватските срца, Шпанците ја спакуваа Албанија (ВИДЕО)

Италија како второпласирана од групата „Б“ се пласираше во осминафиналето од Европското првенство во Германија откако во супердраматичен натпревар успеа да стигне до реми против Хрватска со гол во 98. минута од средбата.

Херојот на Италијанците беше Матија Закањи кој во судиското продолжение стрелаше од шестнаестникот за умешен гол и големо славје на Италијанците.

Претходно водство за Хрватска донесе Лука Модриќ кој минута по промашениот пенал се најде во вистинско време на вистинското место и од петерецот го совлада Донарума.

Шпанија пак се пласира во нокаут-фазата од првата позиција на табелата со третата победа во групната фаза. Феран Торес беше оној кој донесе шпанска победа против Албанија со гол во 13. минута. Овој пораз значи и елиминација на Албанија, додека Хрватска ќе стравува за место во следната разигрувањето за трофејот до крајот на групната фаза.

Се вчитува...