Застрашувачки момент во Холандија: Конструкција се сруши за време на натпревар, 10 повредени (ВИДЕО)

Застрашувачки момент на пријателски натпревар во Холандија кога метална конструкција се сруши врз трибина со навивачи, притоа нанесувајќи сериозни повреди на најмалку десет лица.

„Најмалку десет лица се повредени откако метално скеле се урна врз фудбалски навивачи во Холандија за време на пријателскиот натпревар меѓу Твенте и нисколигашот Стево, кој се играше на теренот во Гестерен“ – информираат европските медиуми.

Веднаш по инцидентот, и играчите на Твенте и останатите гледачи притрчаа да им помогнат на оние кои беа заглавени под кранот во очекување на пристигнување на итните служби.

Холандската државна телевизија НОС, според информации од клиничкиот центар, соопшти дека 10 лица се повредени, од кои двајца се во тешка состојба, но не опасна по живот. Полицијата информираше дека ќе има детална истрага за целиот несакан случај.

Се вчитува...