Женската репрезентација со пресврт поразена од Луксембург

После поразот од Луксембург на домашен терен, женската репрезентација на Македонија загуби и на гостувањето кај оваа селекција со 2-1. Со тоа оваа селекција остана само со една победа (над Летонија) во осум одиграни натпревари во квалификациите, и без шанси да се избегне претпоследното место на табелата во моментов.

И покрај водството уште во првата минута со голот на Рочи, Томпсон беше „кобна“ за нашата селекција. Репрезентативката на Луксембург до крајот на полувремето постигна два гола, во 28. минута и во судиското надоплнување од првиот дел, за пресврт, што беше и конечен резултат на натпреварот.

За македонската селекција остануваат уште два натпревари против Летонија дома, и против Австрија на гости, мечеви кои ќе се играат во септември.