Зидан: Барса? Јас не се радувам на поразите на ривалите…

Шансите на Реал Мадрид во трката за титулата во Ла Лига се зголемија откако Барселона вчера загуби на домашен терен од Гранада со 1-2, резултат со кој каталонскиот гигант пропушти идеална можност да се искачи на врвот на табелата. Сега Реал и Барса се на делба на второто место со два бода заостанување зад водечкиот Атлетико Мадрид, а Зидан е оптимист дека „кралевите“ ќе бидат најуспешен тим во завршницата од сезоната и ќе се искачат на врвот на шпанскиот фудбал.

„Што се случило со Барса? Искрено, јас не се радувам на поразите на ривалите, ме интересира само нашата игра и нашите резултати. Треба да бидеме најдобри во она што самите можеме да го контролираме, а тоа се нашите изданија на теренот. Мораме да играме се подобро, да ги освоиме трите бода на наредниот натпревар, потоа на наредниот и така до крајот на сезоната“, изјави Зидан.

„Кралевите“ утре ја пречекуваат Осасуна, а добра вест за Зидан е враќањето на капитенот Серхио Рамос.

„Серхио тренираше со нас, може да игра. Тоа е одлична вест“, прокоментира стратегот на Реал Мадрид.

Се вчитува...