Дивац доби продолжен договор во Сакраменто - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Дивац доби продолжен договор во Сакраменто

Дивац доби продолжен договор во Сакраменто

Владе Дивац останува на функцијата генерален менаџер на НБА тимот на Сакраменто кингс до 2020 година. На Дивац и на тренерот  Дејв Јергер им се продолжени договорите, објавија од клубот.

Некогаш прославениот српски кошаркар, поранешна ѕвезда на Сакраменто, стана генерален менаџер на клубот во сезоната 2015/2016. Минатата сезона Дивац беше цел на критики поради „трејдот“ на Демаркус Казинс во кој главен возвратен играч беше Бади Хилд.

Но, летово Дивац направи „добар пазар“. Со драфтот на Диерон Фокс од петото место, Дивац го реши проблемот на плејмејкерската позиција. За Сакраменто потпиша и српскиот репрезентативец, Богдан Богдановиќ, а од ветераните пристигнаа Винс Картер, Џорџ Хил и Зек Рејнолдс и Дивац успеа да направи тим во кој има идеален спој на младост и на искуство.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.